دنیای زیر آب

درست کردن کود مناسب برای گیاهان

امروز مطلبی را در مورد درست کردن  کود مناسب برای گیاهان آکواریومی آماده کرده ام،همانطور که اطلاع دارید کود های گیاهی که در بازار یافت می شوند نسبتا گران هستند،لذا تهیه و استفاده از این کود هم مقرون به صرفه و هم مفید خواهد بود.

                    ------------------------------------------------------------------------------

گیاهان آکواریومی کربن دی اکسید(CO2) ،پتاسیم(K)، منیزیم(Mg)، و کلسیم(Ca) مورد نیاز خود را اصولا از آب دریافت می کنند.همچنین گیاهان می توانند نیتروژن(N)،فسفر(P)،سولفور(S)و دیگر مواد(Fe,Mn,Zn,..) را از طریق آب و نیز از طریق ریشه هایشان از کف آکواریوم جذب کنند.

اضافه کردن فسفر و آهن از طریق ریشه های گیاهان(برای جذب از طریق ریشه) این امکان را فراهم می آورد تا با حذف و یا کم کردن مقدار این منابع در آب امکان رشد خزه ها کاهش یابد.این موضوع به عنوان رمز داشتن گیاهانی بسیار زیبا بدون داشتن خزه است.در جقیقت بیشتر گیاهان آکواریومی هنگامی که مواد مغذی از طریق کف آکواریوم به آنها برسد رشد بهتری خواهند داشت.

برای تهیه کودی بسیار ارزان برای گیاهان خود می توانید به طریق زیر عمل کنید:

سه فنجان آب را بجوشانید،سپس مواد زیر را به آن بیفزایید و هم بزنید تا به خوبی حل شوند:

1- یک چهارم فنجان پتاسیم سولفات(potassium sulphate)

2- یک چهارم فنجان منیزیم سولفات(magnesium sulphate)

3-یک هشتم فنجان پتاسیم نیترات(potassium nitrate)

مواد به دست آمده را درون ظرفی 1 لیتری ریخته و در جای خنک نگهداری کنید.

برای آکواریومی که آبش را تعویض کرده اید(کل آب)  یک قاشق چایخوری به ازای هر 20 لیتر آب اضافه کنید.

زمانی که آب آکواریوم را بعویض می کنید(بطور جزثی،این تعویض آب جزثی همان تعویض آب ماهانه است) به ازای هر 20 لیتر آب تازه ای که به آکواریوم اضافه می کنید یک قاشق چایخوری از مواد بدست آمده زا به آب اضافه کنید.

در ابتدای این مقاله ذکر شد که بهترین راه کود دهی گیاهان آکواریومی ،دادن کود و مواد آلی از طریق کف و ریشه هاست اما برای این کار چه می توان کرد؟؟

برای اینکه کف آکواریوم خود را غنی کنید تا گیاهان بتوانند از طریق کف به مواد مورد نیاز خود دست یابند می توانید با استفاده از خاک رس گلوله هایی به قطر 1.5 سانتی متر درست کرده و آنها را بطور کامل خشک کنید(اگر می خواهید گلوله ها بسیار سفت شوند می توانید روی آنها را با یک نایلون بپوشانید بدین ترتیب گلوله ها به تدریج رطوبت خود را طی چند روز از دست می دهند و خشک می شوند)

سپس در نزدیکی ریشه های گیاهانی از قبیل کریپتون ها-که به مواد آلی بیشتری در مقایسه با دیگر گیاهان نیاز دارند- یک یا دو عدد از این توپ ها را قرار دهید.در صورتی که به رشد مطلوب دست نیافتید این عمل را تکرار کنید(تقریبا 6ماه)

هر توپ رسی چیزی در حدود 70 میلی گرم نیتروژن که معادل 300 میلی گرم نیترات است را دارا می باشد.همچنین به میزان 70 میلی گرم فسفریک اسید(P2O5)در این توپ ها موجود است.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۹/۰۳/۲۴ساعت 15:45  توسط نیما  | 

گیاهان آکواریومی

یکی از سوالاتی که برای اکثر آکواریوم داران مطرح می شود این است که آیا من هم باید در آکواریوم خود گیاه داشته باشم؟در جواب این سوال باید بدانید که آکواریوم بدون گیاه مانند خانه ی بدون اثاثیه است!!!

از جمله عواملی که نگهداری گیاهان را اجتناب ناپذیر می کند تامین غذا برای ماهیان،کمک به بهتر جلوه نمودن ماهی ها،ایحاد سرپناه برای ماهی های کوچک،بچه ماهی ها، ماهی های ضعیف،ماهی های باردار،تامین امنیت ماهی ها و ایجاد مکانی برای تخم ریزی آنها می باشد.همچنین ریشه گیاهان با جذب پس مانده ی غذا ها و فضولات آنها مانع از تجمع آنها در تانک شما می شود.

سوال: پرا اکثر گیاهان من بعد از حدود یک ماه از بین می رود؟آیا همیشه مجبور هستم که به خریدن گیاهان ادامه دهم؟آیا گیاهان پلاستیکی بهترین گزینه برای من خواهند بود؟

باید توجه داشته باشید که گیاهان آکواریومی به چند مورد اساسی نیازمندند:

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۴/۱۰/۲۶ساعت 18:22  توسط نیما  |